Společný prostor pro blahodárnou změnu...

Lpět na minulosti

8. srpna 2018 v 15:55 | Akja |  Pro dnešní den

Před mnoha lety jsem na jedné oslavě, zaslechla z úst mladšího muže, ředitele školy, příběh k zamyšlení. Vyprávění končilo otázkou. Potom jsem ho ještě několikrát slyšela s drobnými úpravami, ale zajímavé je, že jsem vždy, v průběhu let, na konečnou otázku odpověděla jinak. Tady je:

Mladý ovčák žil ve vysokých horách a měl stohlavé stádo nádherných, zdravých ovcí. Pečoval s radostí a láskou o svá zvířata a stádo se mu pěkně rozrůstalo, ale zabralo mu všechen jeho čas. Ovčák si dokázal vypěstovat a obstarat vše potřebné k obživě, ale neznal nic jiného, nepoznal, jak žijí a baví se ostatní lidé.
Dlouho promýšlel, že by se také rád šel pobavit s ostatními do hospůdky, ale nechtěl nechat své ovce samotné, bez své péče. Nakonec ho přemohla zvědavost a sešel z hor do nejbližší vesnice a zůstal jeden den v hostinci s ostatními při jejich zábavě. Byl spokojený, že vše poznal a už věděl, že mu taková zábava nijak neschází a radostně se vrátil zpět.
Po návratu však zjistil, že vlci stádo z větší části rozehnali, potrhali a zůstalo mu jen pět nejstarších ovcí...

Příběh končí otázkou: " Bylo by lepší, kdyby ovčák nikam neodcházel a pečoval o své krásné ovce a nic by neztratil, nebo bylo lepší, že uspokojil svoji zvědavost, přestože o mnohé přišel?" Každý ať si odpoví sám.

Dříve pro mne bylo nepochopitelné, jak mohl své milé ovce opustit. Všudepřítomné lpění, na tehdy současné realitě, mi nedovolovalo přemýšlet jinak. S postupem transformace a vším tím rozbouráváním starého nahlížení už vidím, že si svůj den parádně užil a pak mu dávalo smysl, jít dál...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama