Společný prostor pro blahodárnou změnu...

Závislost na naději

30. ledna 2018 v 10:33 | Akja |  Téma týdne
Je příjemné, cítit naději na lepší zítřek, slyšet, jak máme nadějné vyhlídky do budoucna. Ráno, po probuzení, vstaneme a první příslib naděje, čistá obloha bez mráčku, slibuje pěkný den. Pracujeme na projektu a máme naději, že zrovna ten náš, bude úspěšný. Máme nízké příjmy peněz, ale velikou naději, že se to v budoucnu zlepší.
Jsme přímo závislí na naději. Koupili jsme si balíček karet a každý den si jednu vytáhneme v naději, že nám přislíbí pomoc víl, jednorožců, či drahých kamenů. A ejhle, když zrovna nevyjde skvělá karta, pociťujeme obavy, že jsme přišli o naději, prožít báječný den.
Naděje funguje podobně jako káva a jiné povzbuzovače. Nejdříve nám dodá energii, ale po krátkém čase nás stáhne dolů, daleko pod výchozí úrověň a naopak nás úplně vyčerpá, když se stále nenaplňuje a zůstává neustále v budoucnosti, kam naděje vždy směřuje. Lidé, jenž prožijí svůj život v nadějích, si ani nevšimnou, že uplynul a protekl jim mezi prsty.
V návratu zpět, k naší přirozenosti, je naopak důležité "ztratit naději". Probudit se, ze závislosti na naději. Přestat se nacházet neustále v budoucnosti naděje a zaměřovat svoji vědomou pozornost do přítomného okamžiku. Celý náš život probíhá v přítomném okamžiku, právě teď a zde jedině můžeme tvořit a ovlivńovat realitu.
Pokud je naše vědomá pozornost odvedena k nadějím, tak jsme jak spáči ve snu, vše si můžeme představovat, vybarvovat nejrůznějšími barvami, ale být jen příjemce, čekatel, nikoli tvůrce. Zbavením se všech nadějí, přichází procitnutí - život v přítomném okamžiku - život v osvícení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama