Společný prostor pro blahodárnou změnu...

O stravě

8. října 2015 v 22:00 | Lída |  Příspěvky čtenářů

Podzimní počasí je tu a s ním je spjata únava nejen těla ale i duše. Rozhlédněme se kolem sebe. Lidé jsou na sebe zamračení, nechtějí navazovat nové kontakty, nic nového se učit, oblékají se do smutných barev. Tak jako příroda se ukládá pomalu k zimnímu spánku i naše tělo se snaží usnout. Lékaři a mnozí odborníci doporučují sportovat, zdravě jíst, odpočívat, chodit včas spát. K čemu je tohle všechno?

Každý z nás ví, co je nejen pro naše tělíčko dobré. Zajisté - můžeme se držet doporučení odborníků, kteří nás v životě neviděli. Když jsme unavení a vyčerpaní, jdeme na kutě. Když máme hlad, dáme si něco dobrého k jídlu - cokoli, nač máme právě chuť. Někdy na nás přijde "tvořivá nálada" a je nejvyšší čas využít svou kreativitu. Vše má svůj čas. Tím, že děláme činnosti, ke kterým cítíme popud, jsme v souladu. Naše mysl se zklidní, cítíme naplnění, štěstí a radost...Dovolím si použít poznatky z OSHOvy knihy: Jak jistě víme, Darwin přišel na svět s teorií, že se člověk vyvinul z opice. Z tohoto poznatku budeme také vycházet. Čím se stravují primáti? Jí snad maso, zákusky, čokolády, jogurty? Ne! K životu jim postačí oříšky, ovoce a zelenina. Z těchto 3 hlavních potravin bychom měli při skladbě jídelníčku vycházet. (Samozřejmě se jedná jen o doporučení, neberte to jako povinnost.) Naše střeva jsou dlouhá, stejně je tomu i u opic. Jen stravou se člověk zasytí, nikoliv jídlem. Jídlo (tzn. sladkosti,brambůrky, dorty, smažená jídla, atd.) neobsahuje výživné látky a proto má žaludek po krátké době znovu pocit hladu. Neuspokojili jsme jeho potřeby a dožaduje se plnohodnotné stravy.

Sousto se dostává nejprve do úst. Jazyk obsahuje spoustu receptorů a chuťových buněk. Impuls je vyslán do mozku a ten určí, zda je jídlo chutné či nikoliv. Jazyk ovšem nemá nic společného s trávením, není zodpovědný za samotné zpracování stravy. Nemůže proto rozhodovat, co bychom měli jíst - co je pro nás správné nebo špatné.

Každé jídlo si užívejme. Začněme s dobrou náladou již při přípravě, vložme do něho lásku a radost. Náš talíř je jako malířské plátno, na které můžeme "malovat a tvořit" a vložit do něho "část sebe". Vnímejme vůni, chuť, barvy. Uvolněte se. Zapalte si třeba svíčku, neboť energie ohně podporuje trávení. Pusťte si klidnou hudbu, protože při rychlém rytmu byste byli nuceni jídlo "zhltnout". Každé sousto důkladně rozžvýkejte, nechte je prostoupit dokonale slinami, aby trávení bylo snazší. Můžete si představit, jak jste s každým soustem krásnější, otevřenější, klidnější, pozitivnější, energičtější, více milující, otevřenější, štíhlejší - zkrátka, doplňte si podle svého uvážení.

Nenuťte se do jídla. Kdo řekl, že oběd musí být ve 12? Cítíte, že jste sytí a na talíři Vám zbyl kousek jídla? Zabalte si ho domů nebo ho odneste pryč. Není nutné se přeci přejídat, tím svému tělu jen škodíme.
V našem životě může nastat období, kdy "trpíme" pocity hladu. Neustále své tělo krmíme, bez pocitu zasycení. Naše tělo se v tomto období připravuje na blížící se ztrátu energie. Ví, že se blíží např. období zkoušek, stresů v práci nebo se jen snaží posilnit, aby překonalo rostoucí zárodek nemoci.

Pokud stále jíte i přesto, že jste naprosto klidní a vyrovnaní, bude se jádro problému skrývat jinde. Máte se dostatečně rádi? Snažíte se své prázdné místo v srdci zaplnit jídlem? Cítíte pocit nejistoty? Nemáte kolem sebe žádnou oporu? Máte co na práci nebo volný čas zaplňujete jídlem? Z čeho máte strach? Trávili jste čas s "náročnou" osobou? Blíží se menstruační období? (Pro ženy tato doba znamená ztrátu krve, pročištění. Je spojena s výkyvem hormonů. Žena tímto způsobem "nahrazuje" těhotenství - proto to nafouklé břicho a přejídání).

Často se snažíme své problémy vyřešit jídlem. Před čím vlastně utíkáme? Proč nechceme pochopit sami sebe? Nezapomeňte, že problém se může sice ztratit, ale ne na dlouho. Brzy zase vyplave a pokouší nás znovu. Je pouze na nás, jak se s ním popereme. Tedy lépe řečeno, jak jej vyřešíme. Tím, že s ním bojujeme, dochází k úniku našich energií. A problém? Jen se přiživuje, posilňuje a roste...

V naší mysli je jen jediná věc nebo stovka dalších - problémy. Prosím, snažte se je vyřešit, problémy zmizí a Vy budete mít spoustu energie na užitečnější věci. Vaše mysl bude jasnější i Vy se budete cítit mnohem lépe.
Zapište si všechno, co Vás trápí na papír. Úplně všechno. Každou položku šrtněte, vědomě i ze své mysli. Spalte ji, odstraňte, nechte ji rozplynout, rozpustit. S každým škrtancem cítíte pocit lehkosti. Nakonec zjistíte, že se jednalo o výplody Vaší mysli. Žádné problémy totiž neexistují. Pouze naše mysl má potřebu neustále něco řešit, stále se něčím zaměstnává. Dělá jí to zkrátka dobře a taktéž se cítí dobře i ego. Ego roste na problémech... Cítí se výjimečné a lepší než ostatní. Nebo naopak, přeje si být nejhorší. V každém případě, ego se nechce nacházet uprostřed. Ego existuje jen tam, kde jsou extrémy. Tam, kde je střed, se nachází i rovnováha, tam je i přítomnost a ego neexistuje.

AFIRMACE:
Jsem krásná(ý) a svěží. Každá buňka v mém těle září čistotou, zdravím a nádherným světlem.
Zbavuji se veškerých myšlenek na problémy, osvobozuji se od nich.
Mé srdce září božským světlem. Je snadné dávat najevo lásku.
Jsem šťasten(a), když se lidem kolem mne daří. Věřím, že úspěchy jsou tu pro dobro nás všech. Cítím lásku v každé lidské bytosti, zvířeti, stromu, kameni. Vše tvoří celek. Vše je jednota.
Nacházím svou mysl v rovnováze. Taktéž mé tělo i veškeré procesy a funkce jsou v harmonii. Věřím a cítím, že vše se děje pro mé dobro. Nacházím kolem sebe pozitivně naladěné lidi.
Překážky, jež se ke mne dostávají,jsem schopen(a) snadno překonat. Ve správný čas jsem na správném místě, všude jsem v bezpečí. Cítím jistotu a mír.
Stravuji se zdravě, naslouchám svému tělu. Na jídlo si vždy vymezím čas. Je to důležitá část mého dne. Veškeré jídlo, které jím překypuje energií, zdravím, láskou, krásou, štěstím, radostí.
Přijímám své tělo se všemi nedostatky. Každý jsme jedinečný. Každý jsme jiný. Každý máme právo na lásku a bezpečí.

Mohu se na sebe spolehnout. Jsem připraven(a) na láskyplný vztah. Přitahuji nové a skvělé zkušenosti. Jsem chráněn(a) před vším špatným. Vyzařuji dobro.
V každé situaci, s níž se setkám jednám upřímně, láskyplně, s dobrým úmyslem, v souznění se svou duší, s pokorou a jemností. Situaci snadno vyřeším. Věřím si a jistota mne naplňuje, tvoříme spolu, navzájem se doplňujeme a cítíme soulad.
Na této Zemi jsem z dobrého důvodu, plním své životní úkoly. Těší mne je řešit.
S radostí objevuji vše nepoznané. Jsem nadšená z nových věcí, které se objevují v mém životě.
Zasloužím si lásku. Není důvod se čehokoli obávat. Mám stejné jistoty jako ostatní. Se všemi živými bytostmi jednám rovnocenně.

S radostí se vzdávám a opouštím nevyhovující situace. Oprošťuji se od starých myšlenek a návyků, které mi již nejsou ku prospěchu. Zůstávají pouze laskavé myšlenky, vzorce vedoucí k růstu. Úkoly, které mám, jsou tu pro mne a mám je splnit sama. Cizích problémů, myšlenek a vzorců se lehce zbavuji. Již mne neslouží, nepotřebuji je.
Mé tělo i má duše jsou obklopeny teplem. Cítím ho kolem sebe. Tím teplem je láska. Nic víc k životu není potřeba. Láska rozpouští vše špatné, staré, nepotřebné, škodlivé.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Akja Akja | E-mail | Web | 8. října 2015 v 23:17 | Reagovat

Každý máme v sobě uložené takové místo, kde je možné najít své rodové linie, své kořeny. Již stále více lidí se umí na tohle místo dostat. I já jsem se tam podívala a žádnou opičí babičku jsem tam neviděla. Zvířata patří k lidem, ale jiným způsobem, nejsou našimi předchůdci. Jídlo patří k minulosti uvědomění se ve třech rozměrech, tam je úplně jedno, co jíš, rozhoduje, co si o jídle "myslíš". Přestáváme být na jídle závislí a to nám poskytuje další svobodu.

2 Lída Lída | 9. října 2015 v 9:21 | Reagovat

[1]: Děkuji Ti Akjo! :-) Až teď si to začínám uvědomovat...Zvířata mají duši,ale nedostali "dar" přemýšlet,uvažovat,vnímat čas.Těžko bychom se vyvinuli ze zvířat...

3 Akja Akja | E-mail | Web | 9. října 2015 v 19:36 | Reagovat

[2]: Zvířata asi přemýšlí, vnímají čas, o to nic. Jde o tvoření celkově. Zeptej se, kdo tady tvoří? Nyní prožíváme transformaci, to je také evoluce, vývoj našeho uvědomování se. Tvoří Duch, vědomá pozornost, vytváří hmotu a komunikuje s ní vědomím. My jsme takový malý fraktál Ducha, jsme vytvořeni podobně, jako vše ostatní - vědomou pozorností. Zvířata by nás nestvořila, ani opice by si neuvědomila natolik vědomou pozornost, aby ji zaměřila na vytvoření člověka, nejde to.
Měla jsem jako dítě úraz na hlavě po pádu z kola a pak jsem zažívala různé vzpomínky, například když jsem tu byla a ještě bylo na planetě Zemi málo vzduchu a téměř žádná zvířata. Vyráběli jsme si déšť spalováním roští. Mám obnovené různé vzpomínky před současnou dobou, ale žádné opice, pořád lidé.
Nejím maso, ale vím, že lidem hodně posloužilo ve svém uvědomování, že mohli pracovat na sobě a né jen na shánění potravy. Pokud maso slouží k uvědomování se, pak je třeba ho jíst. Strava není důležitá. Hlavní je produchovnění hmoty - uvědomění se.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama