Společný prostor pro blahodárnou změnu...

Jak vyzrát na podzim aneb podzimní naladění...

27. října 2015 v 6:30 | Lída |  Příspěvky čtenářů


Jak vyzrát na podzim aneb podzimní naladění...


Slunečních paprsků již ubývá a my býváme "otupělí", unavení, bez chuti do života. Stačí se podívat kolem sebe... Ráda bych Vás tímto příspěvkem přivedla ke změně. Jak zjistíte, někdy stačí opravdu maličko. :-)

1) Jóga - Trvalo mi spoustu let, než jsem si k józe našla cestu. Teď? Už bych jí za nic nevyměnila. Při správném provedení cviků se účinky dostaví již do druhého dne.

Doporučuji začít každé ráno jednoduchými cviky, díky nimž načerpáte spoustu energie do nového dne, ucítíte se zdravěji, sebejistěji, více spokojení. Např. stoj na hlavě, pozice střechy, hora, poloha luku - dodávají energii.

Při cvičení nezapomeneme zhluboka dýchat - tím posílíme účinky cviku a často "prohloubíme" pozici.

Při pohybech vzhůru, zvedání paží, záklonech - nádech. Na druhou stranu při úklonech, pohybu dolů, předklonu, spouštění paží - vydechujeme.

Ranní cviky volíme podle svého těla, zdatnosti, podle časových možností. Např. ráno jsem začala sestavou cviků "Pozdrav slunci", a zacvičení předklonů vyvolávalo nepříjemný pocit . Člověk má po ránu "protáhlou" páteř a pro začátečníky tato sestava nemusí být nejlepší způsob, jakým začít den.

Vytiskněte si obrázky jednotlivých pozic a dejte na vnitřní hlas. Ten, který Vás na první pohled "upoutá" si zacvičte. Stačí náznak, není nutné překonávat své limity. Jen nezapomeňte pořádně dýchat. Můžete si z jednotlivých cviků vytvořit "sestavu" a tu časem obměňovat.

V každé pozici setrvejte alespoň 10 vteřin (můžete se řídit počtem nádechů a výdechů), aby cvičení zapůsobilo a mělo nějaký smysl.
Velice důležitou částí je relaxace. Do svých podzimních večerů začleňte leh na zádech doplněný hlubokým dechem. S každým cyklem dechu se uvolňuje napětí a pnutí, mysl se zklidňuje. Vizualizujte si - při každém nádechu Vaše tělo nabírá energii, s výdechem odchází vše špatné, tělo se čistí a negativní vlivy se rozplývají, rozpouštějí v záři zlatého hřejivého světla. Zlatavé světlo obklopuje celé Vaše tělo, naplňuje Vás energií a chrání...2) Strava

Dodržování zdravé životosprávy. Na podporu imunity jíst sušené plody rakytníku nebo 1x denně nebo ob den slupnout 1-2 plátky (sušeného) zázvoru. Dodržovat dostatečný přísun tekutin - čaje (heřmánkový, mátový, brusinka, zázvor,...) a vody. Jíst střídmě. "Nepřetěžovat" svůj trávicí systém jídlem. Jíst "lehčí" jídla, snáze stravitelná. Doplnit svůj talíř o zelenou barvu (saláty, okurky, mořské řasy, zelená papriky), žlutou a červenou... Červená zajistí zvýšení energie, probuzení. Zelená působí protizánětlivě, zvýší obranyschopnost. Jezte s chutí a klidem!3) Oblečení

Nač držet ruku s pochmurným počasím? Noste zářivé, jasné a veselé barvy. Červenou, žlutou, tyrkysovou. Budeme "vyčleněni" z davu, naše tvář i celkově tělo a duše získají energii, mladistvost, svěžest, živost, radost. Ucítíme se sebejistější. Možná veselými barvami rozjasníme a potěšíme i své okolí.

Jak vypadáme, tak se i cítíme.4) Mysl

Myslete pozitivně. Vidíte kolem sebe plno chrchlajících lidí a hned si říkáte: "Jen abych to taky nechytl?" To není správné. Stop! Přeprogramujte na: Jsem plný zdravých a čistých myšlenek, cítím svěžest a energii a to vše rozdávám s láskou a radostí kolem sebe. - Můžete si naprogramovat cokoli, jen se vyvarujte špatných myšlenek, protože ty vytvářejí v těle jed (stejně jako potlačované emoce) a následkem je vznikající a mnohdy rostoucí zárodek nemocí.

S tím mi přichází myšlenka: Vyčistěte svou mysl, umožněte si cestovat "bez zátěže". Vymažte vše nepotřebné. Napište si to na kousek papíru a spalte, škrtněte, utopte ve vodě...

S očistou mysli můžete spojit i úklid domácnosti. Staré kousky oblečení, nepotřebně "dárky", sošky, nepoužívané nebo dokonce nefungující spotřebiče. Uvidíte, jak si oddychnete a budete moc volně dýchat, posunete se v životě snáze vpřed.5) Láska

Milujte a rozdávejte lásku kolem sebe. Nezávisle na jednotlivých osobách. Milujte všechny a všechno. Nechť Vaše srdce překypují nekonečnou láskou. Rozdávejte pozitivní myšlenky, chvalte ze srdce ostatní i sebe. Přejte jim zdraví a šťastnou cestu. Děkujte. Buďte k druhým upřímní, nic neskrývejte a nezatajujte. Udržujte svou mysl v jednotě s tělem. Buďte klidní, vše zvládnete.6) Teplo

Láska a teplo, jedno souvisí s druhým. Udržujte své tělo v teple. Zachumlejte se pod deku, natahněte na nožky teplé ponožky, zahřívejte ledviny. Pobyt ve vytápěné místnosti přinese oporu, ochranu, příjemné pocity, útulno - uvolní se tělo i mysl.7) Odpuštění

Netuším, z jakého důvodu jsem zařadila tento bod. Zdá se to nelogické, nesouvisející s imunitou. Nevyřešené spory vytvářejí opět "zátěž" se kterou musíme cestovat. Mnohdy se bez odpuštění nedostaneme dál. Odpuštění očišťuje srdce, rozpouští bloky a přináší nám nové zkušenosti a nápady.8) Spánek
Při hlubokém spánku naše tělo zregeneruje, obnoví svou energii. Před spaním se nepřejídejte a jezte pokud možno jídla snazší na trávení. Vypněte mobily, počítače, televizi - a přeneste do místnosti, ve které nespíte, aby si Vaše tělo plně odpočinulo. Nebo vytahněte ze zásuvky.
Před usnutím připravte své tělo ke spánku - relaxací (jógová pozice "mrtvoly", hluboký dech, uvolnění celého těla), smyslnou koupelí, očistou svíčkami, uklidňujícími aroma oleji (meduňka, šalvěj, mateřídouška,...) nebo si dejte šálek horké čokolády, kakaa či mléka s medem :)

Přeji Vám spoustu životodárné energie, srdce otevřená lásce a soucitu. Nechť každá buňka Vašeho těla září čistotou a zdravím! Krásné a především slunečné podzimní dny...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Akja Akja | 27. října 2015 v 8:42 | Reagovat

Náš milovaný Osho říkal věci, které nebyly zatížené strachem z ničeho. Ale jógu nikdy nikomu nedoporučoval, naopak o ní říkal, že je velmi nebezpečná. Vysvětlím Ti to. Při většině pozic, do kterých se tělo v józe dostává se tělo jakoby rozevírá a vysílá svoji energii ven, místo dovnitř. Ty oblasti těla, které běžně nejvíce chráníme, při józe obnažujeme. Je to nesmyslné cvičení, zaměřené na oslabení člověka.
Já jsem si oblíbila posilování, bez strojů, jen s váhou vlastního těla, ale do jógy by jsi mne dobrovolně nedostala. :-)

2 Jirka Jirka | 27. října 2015 v 23:37 | Reagovat

Osho tedy jak vidím, nerozuměl ani józe :-).
Nic proti posilování, proč ne.
Ale co přesně dělá jóga s energií by sis měla vyzkoušet, dřív než někomu uvěříš něco, co o tom říká.
Jóga jistě není pro každého a to, co dělá s energiemi člověka by si měl každý rozmyslet, než s ní začne. Ale Oshovy "důvody" jógu nedělat jsou za mnoho staletí její existence naprosto orignálním nápadem, který krom Osha asi jinak nikomu na mysl nepřišel :-).
Suď podle sebe a važ komu a co věříš. I dobrý a čestný člověk se může mýlit v tom, co tvrdí :-).

3 Jirka Jirka | 28. října 2015 v 11:46 | Reagovat

p.s.: omlouvám se za to slůvko "ani" v mé první větě, to tam nepatří, vymazat ho už ale nemůžu

4 Lída Lída | 28. října 2015 v 21:02 | Reagovat

[1]: Akjo i Jirko,mockrát vám děkuji za komentáře. Nedavno jsem četla knihu "O čakrách" od Osha. Byla zde řeč i o stravě,vegetariánství,józe.Jógu doporučoval k pročištění těla od toxinů, jedů...Je pravda, že některé pozice skutečně otevírají. Poslední dobou se mi často samovolně otevírá korunní čakra.
   Akji,teď jsem si vzpomněla. Myslíš,že není správné mít tyto naše slabé články viditelné na očích, bez tajemství, bez příkras, nezakryté? Možná by o ně ostatní bytosti pak nestály. Asi na to jdu špatnou cestou,viď? :-(

5 Akja Akja | 28. října 2015 v 22:50 | Reagovat

[2]: Také jsem cvičila jógu, sháněla jsem si materiály i v cizině, když tady ještě nebyly k sehnání ( před třiceti roky ). Vím o čem píši, vidím to. Tělo slouží vědomí a Ty jsi vědomí, můžeš ho potrápit čím chceš, třeba i jógou. Ale nyní chceme povýšit člověka, vrátit ho ze spánku, z temnoty, kde s jógou pobýval tisíciletí, do uvědomění. Jóga byla to, co člověka zotročovalo.
Proč se Adam a Eva malují zakrytí listem, proč přírodní kmeny lidí nosí bederní roušku, proč nosíme spodní prádlo? Chráníme si tak genitálie a jóga - dělá opak, vystrkuje je, co nejvíce ven, aby nás zbavila životní síly...

6 Akja Akja | 28. října 2015 v 23:01 | Reagovat

[4]: Lído, nemáme žádné slabé články, jsme neobyčejně úžasné bytosti, samo se obnovující, samo se uzdravující...
Jdeš na to správně.
Jen znovu připomínám, že Osho nepsal knihy, jen přednášel. Nyní tu není. Všechny další nové knihy jen využívají jeho jméno a možná tam nejsou ani jeho přepsané přednášky...

7 Lída Lída | 29. října 2015 v 17:30 | Reagovat

[6]: Akjuš, děkuju, moc jsi mi potěšila! Máš pravdu,jistě je možné, že jeho nahrávky a přednášky nepřeložily správně, či záměrně doporučují něco jiného, aby zakryly tu pravou podstatu, kterou se nám Osho snažil předat ;)

8 Jirka Jirka | 29. října 2015 v 18:17 | Reagovat

Hm, jestli se ti samovolně otvírá právě korunní čakra, jde o zajímavou a možná důležitou etapu tvé cesty.

Tohle cvičením jentak nevyvoláš, ale můžeš to urychlit nebo naopak zpomalit, přijmout nebo odmítnout.
Čakru která se samovolně otevírá můžeš ostatně zase vědomě zavírat, aspoň částečně, stačí prostá vizualizace zavírajícího se květu ... O korunní čakře to platí taky, i když tu jsou omezení větší, než u jiných čaker.
Radil bych ti, zpomal na chvíli ve cvičeních, všech, zaměřených jakkoli na energie a načti si víc o (samovolném) otvírání korunní čakry, pokud možno od více zdrojů (to není snadné, na webu se informace o čakrách úžasně přepisujou z místa na místo a najít originální zdroj a něco nového, nebo korigovat něčí nepřesnosti je docela složité). Ať máš možnost se trochu rozhodovat, co dál od toho všeho chceš :-).

9 Jirka Jirka | 29. října 2015 v 18:22 | Reagovat

To Akja, /5/:
Hm, asi jsme dělali každý nějakou jinou jógu, nerozumím o čem píšeš a žádnou takovou zkušenost s jógou nemám. Tvou zkušenost samozřejmě respektuju, jen nevím o ničem, co by mi ji pomohlo nějak pochopit.

10 Lída Lída | 29. října 2015 v 19:22 | Reagovat

[8]: Jirko, je pravda, že se mi čakra otevírala ještě předtím, než jsem začala jógu cvičit.Teď nic nečtu, ani tolik necvičím.Jak říkáš, nejjednodušší je to přijmout a poděkovat :-)Vizualizovala jsem si zavírající se leknín či lotos, zapůsobilo to jen na chvilku...Doporučili mi již meditace,neumím "správně meditovat".Mám pocit,jako bych se při chůzi houpala na vodě :-)

11 Jirka Jirka | 30. října 2015 v 0:05 | Reagovat

[10]: Jistěže to zapůsobí jenom na chvilku, vždyť tím působíš proti procesu, který se dlouhodobě připravoval, takže ho nezrušíš ani snadno a ani rychle.
Musela bys to opakovat a navíc by to chtělo být vnitřně přesvědčená, že to zastavit skutečně chceš. I pak je výsledek nejistý.

Jistě, přijmout a poděkovat.
Pokud to tak cítíš, je všechno v pořádku.
Kdyby ne, jen jsem ti chtěl ukázat prostor pro rozhodování.
Nemusíš meditovat a nemusíš "umět meditovat". Když ti to nejde, nebo nesedí, není důvod se do toho nutit. A jakákoli duchovní praxe nebo energetická cvičení by ten proces mohla urychlit a to myslím není dobře, ani když ho ochotně přijímáš. Pomalý přirozený průběh je asi nejlepší, jak to může jít, žádný technikami vynucený kvalt, ale přirozený růst je to nejlepší, co aspoň podle mě, člověk může najít.

12 Lída Lída | 30. října 2015 v 22:37 | Reagovat

[11]: Děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama